To jest grupa, która miała przed sobą NAJWIĘKSZE wyzwania. Wielka ekipa indywidualistów. Fani historii i militariów kontra fani gier komputerowych i filmów. Fani aktywnego zwiedzania i entuzjaści wylegiwania się. Jedna grupa, mix osobowości.
Wszyscy w trudnym wieku i z historią różnych doświadczeń w grupach rówieśniczych. Na początku niechętni wszelkim kontekstom, które miały ich poprowadzić do wspólnego działania, po kilku zajęciach mniej więcej zgrani przy projekcie studia reporterskiego. Spece od komórek i komputerów skierowali swoje siły na wyszukiwanie tras, odnajdywanie ciekawych miejsc… i równocześnie wspólnego języka.
Tej grupie daleko jeszcze do integracji, ale wspólne cele, pozwalają im na działanie na rzecz grupy i dostrzegania swoich różnorodnych potrzeb. Słabych i mocnych stron. Chociaż w tej grupie nie było łatwo mobilizować podopiecznych do działania, to ich sukcesy są warte każdego wysiłku.
Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030
Nie jest łatwo być nastolatkiem. A być nastolatkiem rozwijającym się w spektrum autyzmu to niezły rollercoaster. Nasza grupa nastolatków w trakcie spotkań radziła sobie różnie.
Początek to długa i różnorodna integracja. Trzeba się było podocierać i poznać.
Jak wiadomo, w tym wieku wszystko nudzi się nad wyraz szybko, więc wszelkie działania terapeutyczne i rozwojowe odbywały się przy okazji wskazanych przez naszych uczestników przyjemnych aktywnościach.
Robiliśmy pizzę, zwiedzaliśmy miasto, podejmowaliśmy wyzwania sportowe i odwiedziliśmy serowarów. Równocześnie ćwiczyliśmy umiejętności społeczne, metody pokojowego rozwiązywania konfliktów, bezpiecznego planowania aktywności w terenie, wycieczek i wyjść do atrakcji turystycznych.
Komunikacja między dzieciakami w tym wieku to 90% sukcesu. Przy okazji poznali dobre metody nawiązywania współpracy między dorosłymi, tak jak w Lokalnych Grupach Działania.
Dzieciaki miały sporo nowych doświadczeń, możliwość przyjrzenia się sobie. Jednym z wielkich sukcesów była na przykład rozmowa z jednym z uczestników, jego autorefleksja nad tym, co potrafi i czego pragnie a następnie prośba o przejście do innej grupy. I to jest sposób dbania o własne interesy, który chcemy im pokazać.
Tak to robimy!
Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030
Maluchy starsze…. ooooo kochani! To dopiero była grupa ancymonów!
Myślicie, że wiecie coś o buncie trzylatka? To spróbujcie pogadać z siedmiolatkiem, którego plan własny znacznie różni się od planu grupy.
Chłopcy mieli sporo podróżowania w przestrzeni miejskiej.
Łączyli aktywność fizyczną z poznawaniem historii miasta i regionu. Na bazie tych historii oceniali swoje postawy i nastawienie. Nabywanie poczucia własnej wartości, sprawczości i umiejętności podejmowania mądrych decyzji to proces.
Maluchy nie nauczą się z wykładu ale można im to podsuwać jak zaginione puzzle z ich własnej układanki. Trzeba tylko zostać do zabawy dopuszczonym. I to nam się zdecydowanie udało.
Już się nie możemy doczekać kolejnych zajęć.
Patrzenie na ich rozwój i współdziałania
(nawet gdy to oznacza wspólne knucie nad psikusami)
to sama rozkosz.
Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030
Grupa pierwsza, nasze “maluszki” pracowały bardzo ciężko! Nasze założenia programowe dotyczyły między innymi nauczenia ich korzystania ze środków komunikacji, zgłaszania potrzeb, dbania o bezpieczeństwo własne i kolegów. Poznawania okolic na podstawie dobrze przygotowanego planu działania, kupowania biletów czy wymarzonych smakołyków.
Doskonalili się w pieczeniu, poznając w słodki sposób tajniki kuchni regionalnej. Poszło im lepiej niż świetnie i już się nie mogą doczekać kolejnych działań. Ich rodzice… w pełni zgadzają się z dziećmi ( nie wiemy, czy ciasteczka mają z tym coś wspólnego)
Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030
Nasza Prezes Dorota Przybylska
uhonorowana statuetką Osobowość Roku 2019
Trening Umiejętności Społecznych
Grupa wsparcia dla RODZICÓW i OPIEKUNÓW
Mądrych przysłów o rodzinie jest wiele…
Teorii wzmocnienia, programów, projektów, szkoleń… droga zabawa ale wybór szeroki.
Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych nie dość, że muszą solidnie przeszkolić się w wielu dziedzinach… i nie mogą oblać żadnego egzaminu… to wystawieni są często na krytykę, brak zrozumienia a permanentnie, na brak wsparcia. Stając się opiekunami, przestają istnieć w tak wielu obszarach społecznych, zawodowych etc. , że aż boimy się kontynuować ten opis.
W naszych działaniach przede wszystkim staramy się wesprzeć RODZINĘ, jako całość. Nie pomożemy dziecku, wbrew czy bez rodziców. Nie powstaną więzi, gdy rodzeństwo nie ma komunikacji… Nie będzie czasu i przestrzeni nawet na namiastkę życia, gdy rodzice czy opiekunowie odrzuceni i osamotnieni w dążeniu do utrzymania się rodziny – wypalają się.
Dlatego tu właśnie znajdziecie Państwo link
umożliwiający zarejestrowanie się, do grupy wsparcia dla rodziców.
Grupa o Was, dla Was… do wspierania, do wyjścia z domu, do wymiany doświadczeń i kontaktów.
Do wyżalenia się i do wspierania.
Serdecznie zapraszamy !
Nabór dla RODZICÓW i OPIEKUNÓW
Trochę teorii, którą można rozpatrywać i tłumaczyć na konkretnych przykładach, z ludźmi, którzy są najwyższej jakości praktykami i którzy znają zakończenia przedstawianych przez siebie historii.
A do tego przestrzeń, w której bierzemy na warsztat Wasze przykłady, potrzeby, “nierozwiązywalne “ sprawy.
Tak będa wyglądały nasze spotkania szkoleniowo- warsztatowe – PRAKTYCZNIE! Abyście mogli z nich wyciągnąć jak najwięcej.
Dodatkowym aspektem tego projektu jest wolontariat. Każdy z uczestników, pobiera darmowe szkolenie a następnie to czego się nauczył ma okazję przepracować jako wolontariusz. Każdy uczestnik podpisuje z nami umowę na zrealizowanie minimum 2 godzin wolontariatu na zajęciach w ramach MAKSymaknych zajęć edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży
Najważniejsze jest podjęcie wysiłku, wdrożenie nowej wiedzy i jej przepracowanie.
Rejestracja na tą część projektu dostępna jest tu:
Nabór do projektu Azymut –POBYTY WYTCHNIENIOWE
Nabór do projektu Azymut –Trening Umiejętności Społecznych
Nabór do projektu Azymut – realne wsparcie dla specjalistów
Drodzy specjaliści !!!
Nowy nabór do projektu Azymut – realne wsparcie.
Zapisy dla rodziców i opiekunów.
Drodzy RODZICE I OPIEKUNOWIE !!!
Azymut – realne wsparcie powstał z potrzeb oddolnych, jako odpowiedzi na zgłaszane przez WAS problemy i pytania.
Widząc nowe wyzwania i zagadnienia, z jakimi radzić muszą sobie w równej mierze, nasi małoletni i Ci całkiem już dorośli podopieczni, jaki to ma wpływ na ich rodziców i opiekunów, do jakich to prowadzi interakcji ze specjalistami i jak bardzo rodziny w spektrum potrzebują wsparcia również wytchnieniowego powstał czteroelementowy system.
W tym miejscu zapraszamy do zgłoszenia się do udziału w turnusach
DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW
REJESTRACJA
https://tiny.pl/9gd9z
Będą to dwa dedykowane cykle warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych/ opiekunów w formie dwóch, pięciodniowych, stacjonarnych „turnusów” edukacyjnych
( jeden cykl dla tych, którzy zaczynają dopiero Swoją drogę w spektrum i drugi cykl, dla weteranów, którzy pragną poszerzyć Swoją wiedzę, ale podstawy już znają).Dla każdej rodziny przewidziane są 2 godziny indywidualnych konsultacji ze specjalistą.
Zajęcia odbywać się będą codziennie, przez 5 dni, w małych grupach, z przerwami na kawę i obiad.
Zajęcia odbywać się będą w czasie zajęć szkolnych/przedszkolnych dzieci, aby umożliwić Wszystkim udział.
Turnusy mają charakter stacjonarny- NIE ZAPEWNIAMY NOCLEGÓW!
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani noclegiem, będzie taka możliwość, ale płatność będzie we własnym zakresie/ ośrodek wystawia FV)
Obowiązuje projektowy limit godzin/na rodzinę ( 25 godzin)
Zapraszamy!