Plakat. Działania oddolne. Projekt azymut realne wsparcie fundacja autika Trening umiejętności społecznych. Grantodawca UMWD PFRON

To jest grupa, która miała przed sobą NAJWIĘKSZE wyzwania. Wielka ekipa indywidualistów. Fani historii i militariów kontra fani gier komputerowych i filmów. Fani aktywnego zwiedzania i entuzjaści wylegiwania się. Jedna grupa, mix osobowości.

Wszyscy w trudnym wieku i z historią różnych doświadczeń w grupach rówieśniczych. Na początku niechętni wszelkim kontekstom, które miały ich poprowadzić do wspólnego działania, po kilku zajęciach mniej więcej zgrani przy projekcie studia reporterskiego. Spece od komórek i komputerów skierowali swoje siły na wyszukiwanie tras, odnajdywanie ciekawych miejsc… i równocześnie wspólnego języka.

Tej grupie daleko jeszcze do integracji, ale wspólne cele, pozwalają im na działanie na rzecz grupy i dostrzegania swoich różnorodnych potrzeb. Słabych i mocnych stron. Chociaż w tej grupie nie było łatwo mobilizować podopiecznych do działania, to ich sukcesy są warte każdego wysiłku.


Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030

plakat , ramki ze zdjęciami dzieci . Treści projektowe, logotypy promocja

Nie jest łatwo być nastolatkiem. A być nastolatkiem rozwijającym się w spektrum autyzmu to niezły rollercoaster. Nasza grupa nastolatków w trakcie spotkań radziła sobie różnie.

Początek to długa i różnorodna integracja. Trzeba się było podocierać i poznać.

Jak wiadomo, w tym wieku wszystko nudzi się nad wyraz szybko, więc wszelkie działania terapeutyczne i rozwojowe odbywały się przy okazji wskazanych przez naszych uczestników przyjemnych aktywnościach.

Robiliśmy pizzę, zwiedzaliśmy miasto, podejmowaliśmy wyzwania sportowe i odwiedziliśmy serowarów. Równocześnie ćwiczyliśmy umiejętności społeczne, metody pokojowego rozwiązywania konfliktów, bezpiecznego planowania aktywności w terenie, wycieczek i wyjść do atrakcji turystycznych.

Komunikacja między dzieciakami w tym wieku to 90% sukcesu. Przy okazji poznali dobre metody nawiązywania współpracy między dorosłymi, tak jak w Lokalnych Grupach Działania.

Dzieciaki miały sporo nowych doświadczeń, możliwość przyjrzenia się sobie. Jednym z wielkich sukcesów była na przykład rozmowa z jednym z uczestników, jego autorefleksja nad tym, co potrafi i czego pragnie a następnie prośba o przejście do innej grupy. I to jest sposób dbania o własne interesy, który chcemy im pokazać.

Tak to robimy!

 

Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030 

plakat.siatka ze zdjęciami dzieci, logotypy, treści projektowe

 

Maluchy starsze…. ooooo kochani! To dopiero była grupa ancymonów!

Myślicie, że wiecie coś o buncie trzylatka? To spróbujcie pogadać z siedmiolatkiem, którego plan własny znacznie różni się od planu grupy.

Chłopcy mieli sporo podróżowania w przestrzeni miejskiej.

Łączyli aktywność fizyczną z poznawaniem historii miasta i regionu. Na bazie tych historii oceniali swoje postawy i nastawienie. Nabywanie poczucia własnej wartości, sprawczości i umiejętności podejmowania mądrych decyzji to proces.

Maluchy nie nauczą się z wykładu ale można im to podsuwać jak zaginione puzzle z ich własnej układanki. Trzeba tylko zostać do zabawy dopuszczonym. I to nam się zdecydowanie udało.

Już się nie możemy doczekać kolejnych zajęć.

Patrzenie na ich rozwój i współdziałania

(nawet gdy to oznacza wspólne knucie nad psikusami)

to sama rozkosz.

Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030 

plakat. Siatka ze zdjęciami dzieci w różnych czynnościiach warsztatowych. Podsumowanie prac nad projektem

Grupa pierwsza, nasze “maluszki” pracowały bardzo ciężko! Nasze założenia programowe dotyczyły między innymi nauczenia ich korzystania ze środków komunikacji, zgłaszania potrzeb, dbania o bezpieczeństwo własne i kolegów. Poznawania okolic na podstawie dobrze przygotowanego planu działania, kupowania biletów czy wymarzonych smakołyków.

Doskonalili się w pieczeniu, poznając w słodki sposób tajniki kuchni regionalnej. Poszło im lepiej niż świetnie i już się nie mogą doczekać kolejnych działań. Ich rodzice… w pełni zgadzają się z dziećmi ( nie wiemy, czy ciasteczka mają z tym coś wspólnego)

Projekt MAKS realizujemy dzięki wsparciu finansowemu

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 2021-2030 

 

Nasza Prezes Dorota Przybylska
uhonorowana statuetką Osobowość Roku 2019

Zdjęcie statuetki Człowieka bez twarzy ale z rozporstartymi skrzydłami oraz dyplom z napisem osobowość roku Gazeta wrocławska
 
Po  wielu miesiącach oczekiwań, we wrocławskim IMPARCIE rozdano statuetki „OSOBOWOŚCI ROKU”
Z dumą przypominamy, że taką oto OSOBOWOŚCIĄ za niepamiętny i przedpandemiczny rok 2019 ( ale mamy nadzieję, ze w ukłonie za wieloletnią pracę) została nasza Pani Prezes Dorota Przybylska ❤
 
Poniżej zamieszczam tekst Jej podziękowania, a jeszcze niżej link do relacji z wydarzenia.
 
„Ponieważ cały ten tytuł i związane z nim emocje, spadły na mnie mocno niespodziewanie, proszę mi wybaczyć, bo niby taka „osobowość” a słów jakby brak. Bowiem co ja mogę powiedzieć, oprócz klasycznego „naprawdę bardzo dziękuje” ?
Ryszard Kapuściński w swoim Lapidarium napisał :
„Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia.
Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło.”
Ja też bardzo boję się takiego świata. Tym bardziej, że życie osobiste postawiło przede mną określone wyzwania.
Staram się, by wartości i myślenie o tych, którzy sami o siebie nie zawalczą, stały się częścią mojego świata.
Traktuje dzisiejszą nagrodę przede wszystkim jako docenienie pracy naszego fundacyjnego zespołu, bo to, co może się wydawać działaniem jednego człowieka, jest zawsze efektem pracy wielu.
Dziękuję więc wszystkim niesamowitym OSOBOWOŚCIOM, z którymi mam szczęście działać.
Dla mnie oznacza to jedno – to co robimy jest potrzebne i przynosi dobre efekty. A to chyba najważniejsze. Dziękuje bardzo wszystkim, którzy dali temu wyraz oddając głos na mnie.
A na koniec trochę „oskarowo” ale szczerze i z całego serca – dziękuje Wszystkim moim najbliższym, że potrafią tę całą „osobowość” znosić z takim stoickim spokojem. „
 
 
 

Trening Umiejętności Społecznych

Zielony plakat informujący o planowanych szkoleniach. Powtórzona treść ogłoszenia . Logo fundacji i logo projekty
MAKSymalny trening to taki, który w bezprzemocowy i racjonalny sposób pozwala osiągnąć założony cel.
 
Czasem to są milowe kroki, częściej małe kroczki ale stabilne i równie dobrze prowadzące do celu.
 
W tym projekcie, w naszej Małej Akademii stawiamy na wsłuchanie się w potrzeby naszych młodych uczestników.
Będzie “ na czasie”, w temacie i na luzie.
Zadania z zakresu ich zainteresowań, kompetencje komunikacji, samorzecznictwo, świat historii i mediów społecznościowych. Bez napinki i na miarę możliwości.
 
A dla najmłodszych – podążanie i nauka samodzielności w integracji i przez zabawę.
 
Aby się zapisać (🤓w imieniu niepełnoletnich nastolatków muszą to zrobić rodzice lub opiekunowie prawni) należy kliknąć w link przy wybranej grupie wiekowej, wypełnić formularz zgłoszeniowy:
👉Grupa wiekowa : 4 – 6 https://tiny.pl/9gvd4
👉Grupa wiekowa : 7 – 10 https://tiny.pl/9gvd2
👉Grupa wiekowa : 11 – 14 https://tiny.pl/9gvdv
👉Grupa wiekowa : 15 – 20 https://tiny.pl/9gvdz
 
 

Grupa wsparcia dla RODZICÓW i OPIEKUNÓW

żółty plakat z logo projektu, logo fundacji, powtórzenie opisu działania Inf o naborze

Mądrych przysłów o rodzinie jest wiele…
Teorii wzmocnienia, programów, projektów, szkoleń… droga zabawa ale wybór szeroki.
Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych nie dość, że muszą solidnie przeszkolić się w wielu dziedzinach… i nie mogą oblać żadnego egzaminu… to wystawieni są często na krytykę, brak zrozumienia a permanentnie, na brak wsparcia. Stając się opiekunami, przestają istnieć w tak wielu obszarach społecznych, zawodowych etc. , że aż boimy się kontynuować ten opis.
W naszych działaniach przede wszystkim staramy się wesprzeć RODZINĘ, jako całość. Nie pomożemy dziecku, wbrew czy bez rodziców. Nie powstaną więzi, gdy rodzeństwo nie ma komunikacji… Nie będzie czasu i przestrzeni nawet na namiastkę życia, gdy rodzice czy opiekunowie odrzuceni i osamotnieni w dążeniu do utrzymania się rodziny – wypalają się.

Dlatego tu właśnie znajdziecie Państwo link

👉 https://tiny.pl/9gv5f 👈

umożliwiający zarejestrowanie się, do grupy wsparcia dla rodziców.

Grupa o Was, dla Was… do wspierania, do wyjścia z domu, do wymiany doświadczeń i kontaktów.
Do wyżalenia się i do wspierania.
Serdecznie zapraszamy ! 

 
 

Nabór dla RODZICÓW i OPIEKUNÓW

Plakata informacyjny Projektu maks. Opis działań Kolorowe bryły logo fundacji logo DS
 
Przystępując do tworzenia szkoleń dla specjalistów, ze wszech miar chciałyśmy znaleźć taką formułę, w której zaproponujemy tak zwany “know how”!

Trochę teorii, którą można rozpatrywać i tłumaczyć na konkretnych przykładach, z ludźmi, którzy są najwyższej jakości praktykami i którzy znają zakończenia przedstawianych przez siebie historii.
A do tego przestrzeń, w której bierzemy na warsztat Wasze przykłady, potrzeby, “nierozwiązywalne “ sprawy.
Tak będa wyglądały nasze spotkania szkoleniowo- warsztatowe – PRAKTYCZNIE! Abyście mogli z nich wyciągnąć jak najwięcej.

‼️Dodatkowym aspektem tego projektu jest wolontariat. Każdy z uczestników, pobiera darmowe szkolenie a następnie to czego się nauczył ma okazję przepracować jako wolontariusz. Każdy uczestnik podpisuje z nami umowę na zrealizowanie minimum 2 godzin wolontariatu na zajęciach w ramach MAKSymaknych zajęć edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży‼️
Najważniejsze jest podjęcie wysiłku, wdrożenie nowej wiedzy i jej przepracowanie.
Rejestracja na tą część projektu dostępna jest tu:

👉 https://tiny.pl/9gvfd 👈

 
 

Nabór do projektu Azymut –POBYTY WYTCHNIENIOWE

Plakat. Działania oddolne. Projekt azymut realne wsparcie fundacja autika Pobyt wytchnieniowy, współpraca Orlik Promyk słońca Grantodawca UMWD PFRON
Uwaga! AKTUALIZACJA!!!
NA DZIEŃ 20 SIERPNIA 2021R WSZYSTKIE MIEJSCA ZOSTAŁY WYCZERPANE.
POSTARAMY SIĘ O KOLEJNE I BĘDZIEMY WAS INFORMOWAĆ W NOWYM POŚCIE.
ZOSTAŃCIE Z NAMI W KONTAKCIE
…………….
Dobra informacja dla naszych podopiecznych i wszystkich osób niepełnosprawnych a zwłaszcza ich rodzin zamieszkujących obszar Dolnego Śląska.
 
Niespodziewanie zwolniły się miejsca dla 3 osób niepełnosprawnych (wraz z opiekunami) na pobyt wytchnieniowy w ośrodku “Orlik” w Kudowie Zdroju.
 
Pobyt w ramach projektu jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNY dla osoby niepełnosprawnej z aktualnym orzeczeniem oraz jej opiekuna.
 
Dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, pragnących wyjechać całą rodziną stworzone są atrakcyjne pakiety pobytowe w promocyjnej cenie.
 
Turnus to pobyt z zajęciami opiekuńczymi i elementami rehabilitacji oraz wyżywieniem i opieką dla osób niepełnosprawnych i przede wszystkim czas wolny z możliwością BEZPŁATNEGO korzystania z wybranych zabiegów rehabilitacyjnych dla opiekunów.
 
Pobyty do wykorzystania w terminie 3 – 10 października.
Istnieje możliwość zorganizowania BEZPŁATNEGO transportu (dowóz i odwóz) z Jeleniej Góry do ośrodka.
 
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z lokalizacją i ofertą ośrodka sanatoryjnego “Orlik”
https://tiny.pl/9gd5x oraz zgłaszania bezpośrednio do nas drogą mailową na adres fundacja.autika@gmail.com
Aby wykorzystać tą szansę, należy wypełnić formularz oraz oświadczenie, które Państwu udostępnimy
Tygodniowy, bezpłatny wyjazd w góry z zapewnioną opieką dla Waszego niepełnosprawnego podopiecznego nie może się zmarnować.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy.
Mamy dla Was 3 miejsca!
 
 

Nabór do projektu Azymut –Trening Umiejętności Społecznych

Plakat. Działania oddolne. Projekt azymut realne wsparcie fundacja autika Trening umiejętności społecznych. Grantodawca UMWD PFRON
AKTUALIZACJA
 
WSZYSTKIE MIEJSCA W TYM PROJEKCIE ZOSTAŁY WYCZERPANE.
ZAPRASZAMY DO OBSERWOWANIA NASZYCH POSTÓW (w mediach społecznościowych)  OD 23 SIERPNIA.
POJAWI SIĘ KOLEJNA MOŻLIWOŚĆ DO ZAREJESTROWANIA SIĘ W INNYM PROJEKCIE
 
Jak mawia klasyk “człowiek, to zwierze stadne”…. potrzebujemy towarzystwa, uczymy się od siebie, wychowujemy się w grupie, żyjemy razem, wspólnie osiągamy cele i sukcesy. Wspieramy się i walczymy, chadzamy na kompromisy. Budują nas i kształtują normy społeczne, kulturowe, przywileje i obowiązki.
I dokładnie tego samego, tylko z nieco bardziej rozwiniętą “instrukcja obsługi” potrzebują dzieci i młodzież w spektrum.
 
To właśnie tutaj jest miejsce, w którym znajdziecie formularz zgłoszenia do zajęć TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH.
REKRUTACJA Grupy wiekowej 8-14
REKRUTACJA Grupy wiekowej 15-20
W najbliższych miesiącach w dwóch grupach wiekowych będziemy realizować ciekawe zajęcia spośród zgłoszonych przez młodych ludzi pomysłów. “trening czyni mistrza” więc zapraszamy do trenowania razem z nami.
Dokładny harmonogram zajęć zostanie przesłany zakwalifikowanym osobom.
Zajęcia będą się odbywały pod opieką wykwalifikowanych specjalistów oraz wolontariuszy.
Uczestnictwo w zajęciach jest BEZPŁATNE.
W ramach TUS planujemy także wyprawę koleją.
W imieniu osób niepełnoletnich deklarację zobowiązani są wypełnić rodzice/opiekunowie prawni.
ZAPRASZAMY!!!

Nabór do projektu Azymut – realne wsparcie dla specjalistów

Cykl szkoleń dla specjalistów nauczycieli pedagogów. Darmowe szkolenie z zskresu pracy z osobą w spektrum. Nowe mettody, komunikacja alternatywna, rozwiązywanie problemów. sponsor Dolny śląsk UMWD PFRON

Drodzy specjaliści !!!

AKTUALIZACJA
 
WSZYSTKIE MIEJSCA W TYM PROJEKCIE ZOSTAŁY WYCZERPANE.
ZAPRASZAMY DO OBSERWOWANIA NASZYCH POSTÓW OD 23 SIERPNIA.
POJAWI SIĘ KOLEJNA MOŻLIWOŚĆ DO ZAREJESTROWANIA SIĘ W INNYM PROJEKCIE
 
W Autice wierzymy, że tylko ciągłe doskonalenie się, poszukiwanie nowych rozwiązań i czerpanie z doświadczenia najlepszych praktyków z różnych środowisk pozwala skutecznie pomagać i rozwijać naszych podopiecznych.
Świat galopuje, stawiając przed nami nowe wyzwania. Od lat oferujemy DARMOWE, prowadzone przez liderów w swoich dziedzinach szkolenia dla nauczycieli, pedagogów, terapeutów, opiekunów… Tylko wspieranie specjalistów na wszystkich poziomach pozwala przeprowadzać skuteczne i korzystne zmiany.
 
W tym miejscu możecie się zarejestrować na SZKOLENIE DLA SPECJALISTÓW
Przypominamy, że istnieje nieprzekraczalny limit ❗️❗️❗️MAKSYMALNIE 3 SZKOLEŃ ❗️❗️❗️
na osobę (warunki projektu!)
 
Szkolenia odbywać się będą w Jeleniej Górze i jej najbliższych okolicach
Zastrzegamy prawo do zmiany terminów szkoleń w okresie od września do grudnia (czasem, dzieją się rzeczy niezależne od nas)
Jeśli sytuacja epidemiczna nas do tego zmusi, tak jak w zeszłym roku, postaramy się przeprowadzić szkolenia w formule online. W takiej sytuacji uczestnicy pokrywają jedynie koszty przesłania certyfikatów)
Szkolenia mają formułę 8 godzinną z przerwą kawową i obiadową
ZAPRASZAMY!!!

 

Nowy nabór do projektu Azymut – realne wsparcie.
Zapisy dla rodziców i opiekunów.

Plakat Zaproszenie do uczestnictwa w projekcie dla rodziców i opiekunów. Darmowy projekt szkoleniowy. Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Poszerzanie kompetencji. Sponsor Dolny Śląsk PFRON

Drodzy RODZICE I OPIEKUNOWIE !!!

Azymut – realne wsparcie powstał z potrzeb oddolnych, jako odpowiedzi na zgłaszane przez WAS problemy i pytania.

Widząc nowe wyzwania i zagadnienia, z jakimi radzić muszą sobie w równej mierze, nasi małoletni i Ci całkiem już dorośli podopieczni, jaki to ma wpływ na ich rodziców i opiekunów, do jakich to prowadzi interakcji ze specjalistami i jak bardzo rodziny w spektrum potrzebują wsparcia również wytchnieniowego powstał czteroelementowy system.

➡️ W tym miejscu zapraszamy do zgłoszenia się do udziału w turnusach
DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW
REJESTRACJA
➡️ https://tiny.pl/9gd9z ⬅️

Będą to dwa dedykowane cykle warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych/ opiekunów w formie dwóch, pięciodniowych, stacjonarnych „turnusów” edukacyjnych
( jeden cykl dla tych, którzy zaczynają dopiero Swoją drogę w spektrum i drugi cykl, dla weteranów, którzy pragną poszerzyć Swoją wiedzę, ale podstawy już znają).Dla każdej rodziny przewidziane są 2 godziny indywidualnych konsultacji ze specjalistą.

Zajęcia odbywać się będą codziennie, przez 5 dni, w małych grupach, z przerwami na kawę i obiad.
Zajęcia odbywać się będą w czasie zajęć szkolnych/przedszkolnych dzieci, aby umożliwić Wszystkim udział.
Turnusy mają charakter stacjonarny- NIE ZAPEWNIAMY NOCLEGÓW!

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani noclegiem, będzie taka możliwość, ale płatność będzie we własnym zakresie/ ośrodek wystawia FV)
Obowiązuje projektowy limit godzin/na rodzinę ( 25 godzin)
Zapraszamy!